Mityczna wytrzymałość wojowników samurajskich była wynikiem intensywnego treningu fizycznego i psychicznego. Przez wiele dni przesiadywali pod lodowatymi wodospadami i tygodniami obywali się bez jedzenia. Szlachetny styl życia pozwolił im zachować sprawność i zdrowie, z wyjątkiem blizn po zaciętych walkach. Postępowali zgodnie z kodeksem etycznym zwanym „Bushido”, który jest drogą wojownika podobną do rycerskiego rycerstwa. Prowadził on ich do bycia szlachetną istotą w społeczeństwie.
„Zdrowie to stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko brak choroby lub niedomagania”, jak podaje WHO. Mimo że ich tradycyjne szkolenie i sposób życia były dla nas, współczesnych, nieco zbyt ekstremalne, samuraje cieszyli się pełnym zdrowiem fizycznym, psychicznym i społecznym. Możemy się od nich nauczyć wielu wskazówek dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Oto na przykład kilka przykładów tego, czego możemy się nauczyć od Samurajów.
Na czym polega dieta samuraja?
Samuraje jedli 2 posiłki dziennie i spali 8 godzin dziennie. Szczególnie naturalna dieta była bardzo ważnym aspektem życia samurajów. Zdrowe odżywianie się było niezbędne, aby utrzymać ciało w dobrej kondycji do walki na polach bitew. Ich dieta składała się głównie z brązowego ryżu, zupy miso, ryb i świeżych warzyw.
Ryż nadal jest podstawowym pożywieniem w Japonii. Jednak w przeszłości 100% naturalny biały ryż wywoływał epidemię beriberi, która jest spowodowana niedoborem tiaminy, czyli witaminy B1. W tamtych czasach ryż polerowany, czyli ryż biały, był czymś luksusowym. Ówcześni ludzie nie zdawali sobie sprawy, że polerowanie ryżu usuwa jego najbardziej odżywczą część. Być może zaskoczy Cię fakt, że nawet niewielki proces może wywołać epidemię choroby. Teraz łatwo jest założyć negatywny wpływ przetworzonej żywności. Z pewnością żaden Samuraj nie jadł żywności modyfikowanej genetycznie. Pestycydy i żywność modyfikowana genetycznie to przekleństwa współczesnego życia, które w tamtych czasach nie istniały.
Uczynienie swojej diety jak najprostszą jest jednym z kluczowych czynników zachowania zdrowia. Samuraje zawsze jedli dla wartości odżywczych, a nie dla smaku. Na szczęście my możemy dążyć do osiągnięcia obu tych celów. Obecnie mamy do dyspozycji wiele zdrowych produktów, które nie były dostępne dla wojowników samurajskich. Możesz stworzyć swoją własną, zdrową i smaczną dietę, zgodną z osobistymi preferencjami, używając naturalnej i organicznej żywności. Jesteś tym, co jesz.
Dieta samuraja – jakie węglowodany jemy?
- bulwy – ziemniaki, bataty, topinambur
- owoce – prawie wszystkie
- ryż – biały i basmati, ale nie ciemny (brązowy)
- pseudozboża – szałwia hiszpańska (chia), szarłat (amarantus), komosa ryżowa (quinoa), gryka i kasza gryczana
- zboża – kasza jaglana i czasem zakwas z mąki bezglutenowej
- inne nasiona – kasztany, konopie itp oraz mąki z nich
Zboża i pseudozboża powinny być namoczone w wodzie, fermentowane lub kiełkowane celem pozbycia się z nich wielu substancji antyodżywczych. W ten sposób osiągamy tanie i powszechnie dostępne pokarmy, które zachowują nieliczne substancje odżywcze (witaminy z grupy B, minerały), a poprzez odpowiednie przygotowanie tracą większość szkodliwych lektyn i kwasu fitowego.
Zboża (poza ryżem) i pseudozboża nie są niezbędne na diecie samuraja, choć dość przydatne. Wystarczającą ilość węglowodanów można dostarczać z bulw, owoców i ryżu. Ważne, żeby unikać przetworzonych pokarmów, o ile odpowiednio przygotowana kasza gryczana jest w porządku, to bułeczki i wypieki z mąki ryżowej i gryczanej nie są zdrowe i nie jadamy ich.
Fitness i medytacja, jako uzupełnienie diety samuraj
Droga do bycia samurajem zaczyna się już w dzieciństwie i trwa do końca życia. Samurajowie nie mogli sobie pozwolić na niezdarność lub zmęczenie na polu bitwy, mimo że musieli nosić ciężkie zbroje i broń przez wiele dni. W treningu ceniono praktyczność. Spędzali wiele godzin na ćwiczeniu uderzeń mieczem i sparingach, aby jednocześnie rozwijać siłę i wytrzymałość.
Zamiast poświęcać cały dzień lub tydzień na trening, powinniśmy zastosować bardziej efektywne podejście naukowe, aby skrócić ten czas. Trening interwałowy o wysokiej intensywności z odrobiną ducha samurajskiego przekształci twoje ciało w sposób, jakiego prawdopodobnie nigdy sobie nie wyobrażałeś. Powinieneś trenować każdą grupę mięśniową swojego ciała, wykonując treningi indywidualne lub złożone. Aby uzyskać dużą wytrzymałość, powinieneś spędzać więcej czasu na sprintach niż na joggingu. Doskonałe przygotowanie kondycyjne i gibkość są niezbędne do osiągnięcia sprawności fizycznej na miarę samuraja. W tym celu powinieneś uprawiać jogę. Oprócz sprawności fizycznej, samuraje zaczęli praktykować medytację zen, aby osiągnąć wewnętrzny spokój. Zen nie tylko pomaga opróżnić umysł, ale także poprawia kontrolę nad oddechem. Pomaga wyciszyć umysł, temperament i zmysły.
Sprawdź plastry na odchudzanie